Galerie zdjęć

sliwki Nasze Śliwkowe Spotkania rosną w siłę, zauważył to każdy z nas. Wystawcy dużo wcześniej kontaktowali się z nami, pytając z nadzieją w głosie „czy w tym roku będą ‘śliwki’”? Cóż mogliśmy odpowiedzieć – oczywiście, że będą, przecież to już tradycja! Podsumowując tegoroczne spotkanie jesteśmy zadowoleni przede wszystkim dzięki opinii uczestników, wystawców oraz współtwórców tego wydarzenia. Świetnie spisały się zespoły muzyczne, pokaz ratownictwa w wykonaniu OSP Nowe pod kierownictwem Jarosława Steinborna, dmuchańce, strzelnica. Sednem spotkania były jednak jak co roku wyroby tradycyjne, dzieła wychodzące z rąk naszych sąsiadów, znajomych, rodziny, o których czasami nie słyszeliśmy. Postanowiliśmy przedstawić kilka informacji o wystawcach tegorocznych ‘śliwek’, być może ktoś zechce się z nimi spotkać wcześniej niż na „VI Śliwkowych Spotkaniach”.

Wielkie produkty małych podwórek, czyli kilka słów o domowych producentach goszczących na V Spotkaniach Śliwkowych 2010 w Nowem...

janicka03m Janina Janicka – pszczelarka z Twardej Góry. Produkcją miodu zajmuje się od 20 lat, obecnie posiada około 100 rodzin pszczelich przez co kwalifikuje się na największego „Śliwkowego” producenta miodu.

Kontakt: 609 231 010.

Koło Gospodyń Wiejskich z Bratwina bartwin05m – panie regularnie goszczące na naszej imprezie wraz ze swoim sztandarowymi wyborami jakimi są pierogi, kluski oraz placki ziemniaczane. Koło liczy sobie 8 osób. Kontakt:  52 33 25 914

Komitet Społeczny Reneta z Wałdowa Królewskiego – grupa prężnie działająca od 6 lat i mimo niemałej odległości zawsze chętnie goszcząca w Nowem na „Śliwkach”. Komitet tworzy 15 osób plus kilkunastu sympatyków. Propagują produkty miejscowe reneta04m do wyrobów tradycyjnych takich jak smalec, kiszone ogórki, suszone owoce czy powidła śliwkowe. Przy produkcji tych ostatnich korzystają ze znaku „Produkt tradycyjny Doliny Dolnej Wisły” gdzie produktem wyjściowym są śliwki o sprawdzonym genotypie śliwki nadwiślańskiej. Kontakt: kom. 509 234 826, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Janina i Janusz Kamiński – producenci tradycyjnie smażonych powideł, do których używają własnych owoców wyhodowanych na skarpie nadwiślańskiej. Poza tradycyjnym smażeniem powideł pani Janina piecze pyszne topielce, czyli ciasteczka nadziewane powidłami. Wolne chwile spędza przy robótkach ręcznych.

mucha03m Łukasz Mucha - sery z Rakowca. Pan Łukasz od ponad 10 lat jest producentem  mleka, a od roku naturalnych serów, do produkcji których używa wyłącznie naturalnych produktów. Wszystkie wyroby powstają na bazie mleka krów i kóz z własnego gospodarstwa i już znalazły uznanie na targach w Lidzbarku Warmińskim oraz w Poznaniu. Obecnie w Rakowcu powstaje: ser gruyer, ser rakowiecki krowi, serek świeży (z ziołami lub bez), ser kozi długo dojrzewający (okres dojrzewania 3 miesiące), riccotta, mozzarella, jogurty (naturalne i waniliowe) oraz twarogi. Kontakt email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

wejner02m Czesław Wejner – mistrz pszczelarski, szef Miejsko Gminnego Koła Pszczelarzy w Świeciu. Koło silnie współpracujące z Urzędem Miasta w Świeciu, wspólnie promujące Powiat Świecki. Na etykietach ich miodów znajdziemy wzmiankę o Świeciu, jego historii, terenach inwestycyjnych Ziemi Świeckiej. Współpracuje też z Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły, dzięki czemu o dolinie również znajdziemy informacje na słoikach z miodem. (link do strony koła http://www.dolnawisla.pl/kolo_pszczelarzy_w_swieciu.php). Pan Czesław od 35 lat zajmuje się pszczelarstwem, jednak od jakiegoś czasu zmniejsza ilość rodzin pszczelich – przez ostatnie 2 lata z 80 zostało około 30. Spowodowane jest to głównie brakiem następcy do kontynuowania jego tradycji. Obecnie pszczoły pana Czesława produkują przede wszystkim miody jasne (lipa, rzepak, wielokwiat), ale też wrzosowe i spadziowe.

Kontakt: tel. 52 33 15 421, email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Felicja i Ignacy Narlochowie – pszczelarze z Nowego, których pasja trwa już 50 lat. Obecnie narloch03m posiadają około 100 rodzin pszczelich stacjonujących w Rulewie i Sartowicach. W pasiekach powstają przede wszystkim miody miejscowe: wielokwiatowe, akacjowe, lipowe, rzepakowe. W zależności od upraw miejscowych pobiera się miód gryczany, z kolei w zależności od pogody – miód spadziowy. Dla pozyskania miodu wrzosowego państwo Narlochowie wywożą pszczoły na wrzosowiska. Oprócz miodów pobiera się kit pszczeli i pyłek kwiatowy. Produkty na ich bazie mają silne właściwości lecznicze. Pan Ignacy jest prezesem Koła Pszczelarzy w Grudziądzu.

Kontakt tel. 52 33 27 429

jurek02m Tomasz Jurek – pszczelarz z Opalenia z 24 letnim miodowym stażem. 55 rodzin pszczelich, które posiada zimą stacjonuje w Opaleniu, natomiast w sezonie jego pasieka jest pasieką wędrującą.  Sztandarowym miodem opaleńskim jest miód lipowy. Jego atrakcyjność wynika z różnorodności kwiatów lipy w rejonie Opalenia. Miód ów zdobył I miejsce w wojewódzkim konkursie miodziarzy w 2009r. oraz II miejsce w tegorocznym konkursie w Grucznie. Pan Tomasz wycofuje się z produkcji miodu, jednak kontynuuje pszczelarską przygodę – przestawia się na ‘produkcję’ matek pszczelich.

Kontakt tel. 601 884 694

Stowarzyszenie Akademia Opaleńska – jest organizacją poży akademia02m tku publicznego działającą od 2001 roku. W jej skład obecnie wchodzi 25 osób. Poza promocją tradycyjnych wyrobów (w tym również powideł) są organizatorami corocznego Jarmarku Opaleńskiego. Współpracują z wszystkimi okolicznymi organizacjami z Opalenia, Gniewa, Widlic, Jaźwisk (OSP, KGW, Młodzi Aktywni, szkoły, UMiG Gniew, itd.). Wspierają również niepełnosprawnych poprzez zbiórki pieniężne, pomoc w życiu codziennym, zdobywaniu sprzętu rehabilitacyjnego).

Kontakt: Jerzy Łukiewski, v-ce prezes stowarzyszenia, kom:  608 087 963

Warszat Terapii Zajęciowej w Nowem jest placówką, która od samego początku (grudzień 2004 r) skupia 20 osób niepełnosprawnych. Głównym zadaniem Warsztatu jest rehabilitacja wtz01m zawodowa i społeczna pod fachowym okiem terapeutów zajęciowych , która umożliwi im zdobycie odpowiednich wiadomości i umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania w przyszłości w społeczeństwie. Dzięki Warsztatom osoby te mają okazję „wyjść z domu” i cieszyć się ze spędzania czasu w towarzystwie innych osób, a dzięki zajęciom w pracowniach terapeutycznych mogą odkryć swoje zdolności. Okazuje się, że są to osoby z wielkim potencjałem, który przekładają na wykonywane przedmioty. I właśnie te prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowem rok rocznie wystawiamy na Świecie Śliwki. Towarzyszą temu przedsięwzięciu od samego początku, promując integrację osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym. Motywem przewodnim tegorocznej wystawy były meble ozdabiane ceramiką tłuczoną: stoły, krzesła, donice, anioły wykonywane techniką dequpage oraz anioły ceramiczne. Oprócz wyrobów zaprezentowanych na tegorocznym Świecie Śliwki powstają również stroiki okolicznościowe, ikony, odlewy gipsowe,anioły z masy solnej, świeczniki, butelki ozdabiane,ramki, kartki okolicznościowe. Uczestnicy WTZ bardzo lubią uczestniczyć w Święcie Śliwki bo oprócz zaangażowania w przygotowanie wystawy, bezpośrednią sprzedaż swoich dzieł  mogą się również świetnie bawić oraz nawiązywać nowe znajomości co jest wspaniałą formą rehabilitacji.

Kontakt: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowem,
ul. Myśliwska 1A, 86-170 Nowe, tel. 52 33 27 706, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Arkadiusz Reuschel z Bochlina zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rysunkiem linearnym, reuschel03m malarstwem dekoracyjnym oraz tatuażem. W przyszłości zamierza wykonywać ozdoby ścienne np. drzewa i inne motywy techniką zbliżoną do płaskorzeźby. Jedyne obrazy dostępne publicznie to motywy w poradni "K" w Nowem reszta obrazów jest w posiadaniu i osób prywatnych. Fotografie niektórych prac można obejrzeć w galerii internetowej pod adresem http://picasaweb.google.com/arekhead/MojePrace

Kontakt tel. 507-052-410 mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    

Nadwislańskie Stowarzyszenie Aktywni dziekuję wszystkim którzy zdecydowali się na wystawienie swoich produktów na V Ślikowych Spotkaniach . Do zobaczenia za rok.

www.aktywninowe.pl

Zaprzyjaźnione serwisy

Jestes tutaj :

Gorące tematy :

bottom 1

Chrząszczu w Nepalu
Relacja wkrótce
 

bottom 1

Muzyka Kościołów
Letnie Spotkania Muzyczne – sezon 2013
 

bottom 1

Zajęcia karate
Rusza sezon 2013-2014 zajęć sekcji karate Shotokan
 

O Aktywnych:

Grupa za cel działanie postawiła sobie realizacje zainteresowań: sportowo-rekreacyjnych w sekcjach KARATE, PIŁKI SIATKOWEJ i PARALOTNIOWEJ. A także inspirowanie działań związanych z promocją regionu (Dolina Dolnej Wisły), kultywowaniem lokalnych tradycji.

Śledź Nas

 social icon  social icon  social icon  social icon

 

S5 Box

Zaloguj się

Zarejestruj się