Wiadomości

Zawsze gdzieś w głowie siedzi mi kawałek Marka Bilińskiego pod takowym tytułem, kiedy wytaczając się z samolotu rejsowego na lotnisku Al Massira w Agadirze w nozdrza pcha się suchy zapach pustyni. Tak było i tym razem. Co prawda naszą pięcioosobową ekipę nie powitał skwar saharyjskiego powietrza, jednak coś w powietrzu wisiało.

O tanich liniach i testowaniu procedur bezpieczeństwa

Utarło się , że tania linia lotnicza jest dobra  bo jest tania. Poniekąd to prawda, jednak ponad europejskie dystanse  okrutnie weryfikują ten hura optymistyczny pogląd. Przeszło cztero godzinny lot ze zgniecionymi nogami pomiędzy ciasno upchanymi siedzeniami nie osłodzą nawet ponętne stewardessy… Negatywnie zaskoczyły też służby lotniskowe. Po wyjściu z samolotu wątła obsługa niemrawo odprawia niekończący się poskręcany różnokolorowo zapachowy wąż sfrustrowanych pasażerów. po czterogodzinnym horrorze w economy klass , kolejne dwie godziny w kolejce. Niestety okazało się, że trudniej jest wyjechać z Maroka. Blisko trzysta osób i….jeden punkt odprawy bagażu podręcznego, następnie kolejne 6 innych punktów kontroli. W efekcie samolot do Wrocławia opóźniony o półtorej godziny, nasz do Katowic o godzinę i cholera wie ile lot do Londynu. Jak miło poinformował nas już na pokładzie kapitan „władze lotniska właśnie testują nowe procedury bezpieczeństwa”

O hotelu z duszą

Podczas mojej poprzedniej eskapady do Sidi Ifni wspominam czysty hotel zionący absolutnym brakiem jakiejkolwiek aktywności, nie licząc naszej ekipy oraz kolegi Dominika. Tym razem niejako z przypadku padło na pięknie usytuowany hotel o czarującej nazwie Suerte Loca, działający nie przerwanie od 1937 roku, tak przynajmniej twierdzą jego właściciele. Niewielki hotelik , kilka pokoi w miejscowym „europejskim” standardzie, w których o tej porze po zmroku króluje krioterapia- częściowo rekompensowana słusznej wielkości kocami z wielbłądziej wełny. Hotelik posiada dach użytkowy , gdzie w ciagu dnia słońce może zamienić twoje ciało we frytkę. Część dachu stanowi namiot dla niskobudżetowych wędrowców oraz kibel bez wygód. Kulturalnym centrum jest Restaurant. Miejsce klimatyczne , szczególnie wieczorem kiedy do kolacyjki zakrapianej przez nas wzmocnioną coca colą z zapałem przygrywa miejscowa kapela o elastycznym składzie. Całość dopełnia miękkie światło z przytłumionych kinkietów oraz migotliwych świec porozstawianych po stołach w starych kandelabrach. W pomieszczeniach przylegających do „restaurants” właściciele zlokalizowali jeszcze centrum surfingu oraz sklep z pracownią artystyczną zorientowaną na wyrób lokalnych ozdób.

O braku waruna

Zaczynam nabierać pewności , że jestem opętany przez dybuka  albo innego farmazona , jak to się zwykło w okolicach Nowego mówić na kuszących zło. W tym przypadku złem jest brak waruna bez którego normalny paralotniarz żyć nie może. Najpierw Ukraina, Słowenia, a teraz Maroko. No latania po prostu nie było, nie licząc  może małej godzinki termicznego zwisu nad Legzirą oraz heroicznych prób utrzymania się na Nigel’owym klifie. Mając podejrzenie wspomnianej przypadłości z lękiem przyglądałem się Niemcom, Czechom, Francuzom i Bóg wie jeszcze jakiej nacji glajciarzom na wszystkie sposoby zaklinającym warun. A nuż  się wyda, że to moja wina….

O wizycie w miejscowym hammanie

Skoro nie było waruna, a noce ciemne i zimne postanowiliśmy zbadać praktyki miejscowej łaźni. Mając wyłącznie mętne pojęcie o zwyczajach i praktykach w takim przybytku postanowiliśmy temat zgłębić, szczególnie dlatego, że ów nie jest raczej odwiedzany przez Europejczyków. Jest tak: hammam w Ifni zlokalizowany jest w „lepszej” dzielnicy. Kupujesz bilecik za 13 MAD (ichnie wary jaty, czyli w tłumaczeniu z Tomka Pileckiego na polski- waluta. Niecałe 4 zł) dodatkowo za 1 MAD pastę z oliwek. Dalej przejęty koleżka z torebką a’la konduktor z lat 60-tych żąda okazania biletu, który w odległości do owego wręcza nam sprzedawca. I tyle, panie na prawo, panowie na lewo. W „szatni” trochę wali potem i wilgocią wymieszanej w trudnej do określenia proporcji. Mile nas jednak przyjęto i jeden miły pan za opłatą 50 MAD zaproponował instruktarz , opiekę oraz masaż. Wszyscy w gaciach, jaj publicznie pokazywać nie wypada. Otrzymujemy po dwa wiaderka budowlane i dalej w głąb. Hammam składa się z trzech pomieszczeń konsekwentnie wyłożonych terakotą po żyrandol. Dwa krany z gorącą i zimną wodą. Ciepło. Wszędzie leżą lub siedzą lokalersi. Sami lub parami dokonują oblucji. Nasz przewodnik od razu przechodzi do sprawy. Bezceremonialnie kładzie mnie na wznak na ciepłej podłodze, smaruje smarem z oliwek i dramatycznie ostrą myjką zdziera mi naskórek. Po chwili czuję jak płonę. Przewraca i szoruje dalej nie oszczędzając twarzy i jaj. Co jakiś czas polewa mnie gorącą wodą. Rytuał trwa może z dwadzieścia minut. Wydaje się, że to już koniec, nic jednak bardziej mylnego, czas na masaż. Czuję się osobnikiem dość wysportowanym, ale „zaproponowane figury” wprawiają w niepokój. Szczególnie moich towarzyszy, którzy od razu zastrzegają, że mycie owszem , ale za „masaż” dziękują. Generalnie masaż to bardziej praktyką rodem z ludowego kręgarstwa. Techniki naciągania i uciskania właściwych części ciała. Przetrwałem, ba pozostali ostatecznie też się zreflektowali. Tymczasem w część dla pań, nasze dziewczyny nieco zakłopotane półnagością Marokanek także oddały się niewątpliwie głębokiemu relaksowi tego miejsca.

O samochodach terenowych i ograniczonym zaufaniu do GPS

W tym roku na bogato. Inwestujemy i bierzemy Dacię Duster, taką samą jaką rozbija się nasza miejscowa Policja. Samochodzik dzielnie pochłonął nasz bagaż i poza faktem , ze „kontrolki świeciły na pomarańczowo, to przecież nie na czerwono” co na nasze spostrzeżenie rozbrajająco odpowiedział pan z „Rent Cara”. Więc mamy terenówkę i żadnej pustyni się już nie boimy. Skoro więc mamy poważny wóz , to pomyślałem  że zróbmy sobie przyjemną wycieczkę do zagubionego w pustyni dawnego fortu Legii Cudzoziemskiej zwanego Bou Jeriff, który Francuzi opuścili w latach 30- tych ubiegłego wieku. Off road dość przyjemny, tu i ówdzie  kamienisto-piaszczysty trakt przecinają nam gryzonie przypominające skrzyżowanie szczura z wiewiórką. Wyraźnie się z nas „napierdalają” wesoło zadzierając kity. Zauważamy jeszcze ciekawą sowę oraz sporych rozmiarów jaszczura. Tyle z fauny. Docieramy. Fort przez cztery lata mojej nieobecności znacząco się posunął, co zaskakuje, bo stoi tam przeszło sto lat. Moi kompani rozpierzchli się w ruinach, zajrzeli tu i tam. Zrobiliśmy kilka obowiązkowych fotek i w drogę powrotną. Piotrek nieśmiało zaproponował inną drogę rekomendowaną przez dostępny GPS, a ja zachęcony widokiem sprzętu budowlanego budującego prawdziwą szutrową autostradę sugestii uległem. Już po kilkunastu kilometrach nabrałem jednak wątpliwości. Saharyjska autostrada niewiadomo kiedy się skończyła , a zaczęły się miejscami nie przysłowiowe  tylko faktyczne schody. Stromo, ciasno, ba nawet trafiła się spora kałuża, którą ostatkiem sił pokonała nasza Dacia. Najgorsze jednak, jak w złym filmie, okazało się dopiero przed nami. Jak już w dali zamajaczył znany mi brzeg Atlantyku i nitka krętej asfaltowej drogi okazało się , że przed nami blisko osiemdziesiącio- metrowa deniwelacja i prostujący włosy na plecach zjazd skalnym bezdrożem. Perspektywa powrotu nie wchodziła w grę z powodu wspomnianej kałuży oraz późnej pory. Pozostał nocleg albo próba zjazdu……ostatecznie udało nam się bezpiecznie zjechać i zaliczyć nie do końca zaplanowany offroad.

O dużych falach, desce i amatorach serfu.

Nie ma waruna , ale są fale. Tak pomyślała Zosia, a tym bardziej myśli te podzielił Piotrek. A w tej części świata faktycznie falowanie pływowe, czyli spowodowane przyciąganiem Księżyca i Słońca są szczególnie przyjemne dla surferów. Średnio fale tłukące w marokańskie plaże osiągają wysokość do 3 m. Szkolenie dwu godzinne po 150 MAD. Uczynny i bardzo przyjemny instruktor gładko wyłożył adeptom teorię, no i do wody! Najpierw bardzo niezdarnie, pierwsze próby utrzymania się na desce, z czasem i przy zachęcającym aplauzie naszego instruktora wychodziło coraz lepiej. Przyglądając się z plaży na zmagania polskich surferów pomyślałem, że wytrzymać dwie godziny na walce z kolejno nadchodzącycmi  bielejącymi grzywami falami jest przede wszystkim fizycznie wyczerpujące. Potwierdził to Piotr, który pierwszy odpuścił sobie zabawę. Tak czy inaczej , jak na deskę to tylko do Sidi Ifni!

O alkoholizowaniu w Maroko.

Alkoholu w Maroku nie ma! Przynajmniej oficjalnie. Dziwne to bo chętnie doń ciągną turyści z Polski i Rosji zamiłowani w spożyciu. W naszym przypadku oczywiście, że nasz bagaż zawierał konieczne „medyczne” ilości wysokoprocentowych trunków. Co warto dodać, alkohol pozwala na lepsze trawienie marokańskiej kuchni, przyśpieszone zapoznawania innych saharyjskich wędrowców ale przede wszystkim znacznie uławia władania językami obcymi, szczególnie tymi których w zasadzie nie znamy. Stąd też bardzo dobrze mówiło się nam po francusku czy berberyjsku, że oczywiście o angielskim już nie wspomnę. Dobra rada dla potomnych, którzy planują eskapadę na piachy Sahary- alkohol przywieźcie ze sobą. W Maroko można go kupić, w całym Sidi Ifni są dwa „ukryte” przed okiem Allacha bary, gdzie ceny alkoholi sięgają najwyższym zaśnieżonym szczytom Atlasa. Rada druga, publicznie- czyli również w hotelowej restauracji spożywaj alkohol jako: Coca Colę, Orange Nectar, czy inny płyn w pojemniku nie oznaczonym etykietą wskazującą na  faktyczną zawartość. Należy też panować nad staropolską gościnnością i dwa razy przemyśleć któremu tubylcowi polać. Jak wyznał mi jeden- niektórzy od procentów tracą rozum…….zasadniczo zupełnie jak w Polsce….

tyle, bo jak na internetowe zapiski, to i tak już gruba przegina….

Marcin Tylman

Zapraszamy do GALERII

 

Klifowy warun w Nowem można dziś zaliczyć do udanych   
Na klifie pojawiło się dziś około 40 pilotów z calej Polski, niebo było dziś kolorowe od glajtów, zdarzały się też kolorowe drzewa  
Była nawet szansa na pobicie rekordu klifu obecnie należącego do Przemka Kamona, było blisko 

Zapraszamy do fotorelacji : GALERIA
zdjęcia :
Magda Gracek i Tomasz Szczepański

 

 

„I apeluję, żebyś zauważył, kiedy jesteś szczęśliwy i wykrzykiwał, mruczał, albo pomyślał w pewnym momencie: jeśli to nie jest piękne, to co jest?” Kurt Vonnegut
...przeczytałam kiedyś pod zdjęciem Wodospadu Bogów - Goðafoss. 

Leciałam na mój "koniec świata" ze sporym bagażem oczekiwań... Byłam "głodna" NOWEGO :)... nowych wrażeń, doświadczeń, ludzi, nowej rzeczywistości. Chciałam tym wyjazdem zamknąć kilka rozdziałów i dać sobie szansę na otwarcie innych. Koniec świata to chyba najlepsze miejsce, by to zrobić (???).

Plan był bardzo ambitny, a może nieco szalony (?) … – w ciągu 69 godzin objechać wyspę dookoła. Pomysłodawcą projektu był Tomek, mój serdeczny kolega. W ekipie znaleźli się jeszcze Marcin i Wojtek. Ja dołączyłam jako ostatnia.

Islandia powitała nas bezchmurnym niebem i ciepłymi promieniami słońca. W mgnieniu oka, zostawiliśmy Reykjavik za plecami. Z każdym kolejnym kilometrem oddalaliśmy się od cywilizacji. Coraz rzadziej mijaliśmy auta, domy… Wkraczaliśmy do magicznej przestrzeni krajobrazów wywołujących nieustanny zachwyt. Otwierał się przed nami obszar dający poczucie błogiego spokoju i wolności. Soczyście zielone łąki, na nich pasące się owce i konie. W oddali przemiennie - linia brzegowa i góry, na zboczach których tańcowały cienie zachodzącego słońca.


Nasz cel – półwysep Latrabjarg. Dotarliśmy tam już po zmroku. Do ekipy, dotychczas niezwykle optymistycznie nastawionej, zakradło się zwątpienie „czy na pewno zdążymy zrealizować plan?”. Po krótkiej naradzie, w uroczo położonym małym hoteliku, postanowiliśmy trzymać się harmonogramu. Poranna przejażdżka szutrowymi drogami (bardzo popularnymi na Islandii) wzdłuż Fiordów Zachodnich, często tuż przy krawędzi stromego klifu, zapewniła sporą dawkę adrenaliny i entuzjazmu. Wreszcie dotarliśmy. Urwisko ciągnące się przez 14 kilometrów i osiągające 440 m.n.p.m. Najdalej wysunięty na zachód punkt Europy – koniec świata. Przygotowując się do tej wyprawy, natrafiłam na kilka opisów tego miejsca. Większość można zawrzeć w krótkim określeniu – obłędnie piękny klif. Potwierdzam.


Klif pogrążony był niemalże w kompletnej ciszy. Panowało bezwietrze. Przed oczami - bezkres Atlantyku i skalne urwisko. Piękno w najczystszej postaci. Dla mnie, przygoda z Islandią rozpoczęła się właśnie TAM. Oaza dla skołatanych myśli.
By dotrzeć do kolejnego punku wycieczki, potrzebowaliśmy kilkunastu godzin. W szeregach nie wyczuwało się już zaniepokojenia, czy obaw – przeciwnie, wstąpiło w nas poczucie radosnego błogostanu. Czerpaliśmy z tego co „tu” i „teraz”. Krajobrazy zmieniały się wraz z ilością pokonanych kilometrów. Mijaliśmy plaże wciśnięte w klifowe skalne urwiska - malowane żółtymi, zielonymi, brunatnymi i szarymi barwami. Zatrzymywaliśmy się, by próbować objąć wzrokiem „dzieło” rzek, żłobiących swe nurty wśród skał. Patrzyliśmy ze zdumieniem na ogrom kanionów. Łagodna dotychczas aura przeistoczyła się w wietrzny oraz deszczowy spektakl.


Po śniadaniowej uczcie, gdzie królowały śledzie i dżem jagodowy (najlepsze, jakich próbowałam), ruszyliśmy na spotkanie z Goðafoss – Wodospadem Bogów, nazywanym najpiękniejszym spośród wielu wodospadów na rzece Skjálfandafljót, czyli „drżącej rzece”. Wodospad liczy 12 metrów wysokości i 30 szerokości. Właśnie tu, w 1000 roku islandzki parlament, zdecydował o przyjęciu chrześcijaństwa przez Islandczyków.
Widok rzeki wijącej się wzdłuż drogi zapowiadał kolejną ucztę dla zmysłów. Nie przypuszczałam, że po wrażeniach dnia poprzedniego, będę w stanie zachwycić się czymś równie mocno… A jednak. Przez długi czas nie mogłam oderwać wzroku od spadających kaskad wody. I ten hipnotyzujący szum wodospadu… Magiczne miejsce.


Przyznam, że z wielkim żalem opuszczałam ten rejon Islandii... Ale - życie nie lubi próżni…


Otaczający nas krajobraz diametralnie się zmieniał. Naszym oczom ukazały się fantazyjne czarne formacje skalne. Miałam wrażenie, że jesteśmy w całkowicie innym miejscu. Krajobraz niemal księżycowy. Zbliżaliśmy się do wygasłego wulkanu – Hverfjall, jednego z najsławniejszych na świecie kolistych kraterów. Po kilkunastominutowym spacerze dotarliśmy na jego szczyt. Widok – nieziemski. Takie miejsca skłaniają do refleksji nad ulotnością, nad tym, co ważne…
Szczyt wulkanu zapewnił nam też możliwość ujrzenia pięknej i jednocześnie różnorodnej panoramy okolicy. Czarne i czerwone pola lawy, gotujące się kałuże błota, kratery wulkanów, obszary popiołu wulkanicznego oraz delikatnie unosząca się termalna para. Wszystko to jest charakterystyczne dla obszaru Krafla – aktywnego wulkanicznie terenu na styku dwóch płyt tektonicznych: amerykańskiej i europejskiej.
Nieco surowy i rozległy wulkaniczno-marsjański krajobraz (na tym obszarze ma powstać stacja badawcza służąca obserwacji możliwości życia ludzi w warunkach marsjańskich ) „ocieplają” gorące źródła. Z dużym utęsknieniem czekałam na ten punkt wycieczki!


Lazur wody i wybuchy termalnych źródeł, z nadmiarem rekompensowały niedogodności iście islandzkiej pogody i… specyficzny zapach siarkowych źródeł. Wokół nich zlokalizowana jest jedna z największych elektrowni geotermalnych na Islandii, dzięki której zrozumieliśmy, dlaczego, w goszczących nas hotelikach, proszono nas o ściąganie butów .
Spacer po kosmicznych polach lawy zakończyliśmy przy kraterze wulkanu Viti Maar, którego nazwa oznacza „Krater do piekieł”. Przyznam, że jeśli tak ma wyglądać droga do piekieł, to jest to niezwykle kuszące zaproszenie.
Mając w pamięci piękne wspomnienia z Wodospadu Bogów, ruszyliśmy na spotkanie z kolejnym wodospadem, tym razem potężniejszym – Dettifoss. Zaopatrzeni we wszystko, co nieprzemakalne (tak nam się przynajmniej zdawało), klucząc między kamiennymi krętymi ścieżkami, wszyscy mieliśmy poczucie, że zbliżamy się do następnego niezwykłego miejsca. Huk rozbijającej się o skały wody, słyszalny był już z daleka. Wodospad nie należy do największych – ma 45 metrów wysokości i ok. 100 metrów rozpiętości. Nie to jednak stanowi o jego sile - przez jego próg przepływa średnio ok. 200 m³ wody na sekundę. Gdy zbliżyliśmy się na tyle blisko, by obserwować wodę rozpryskującą się o skalne ściany kanionu, ta - kłębiąca się w powietrzu, niemal natychmiast przemoczyła nas do suchej nitki. Moc, z jaką woda przepływa przez próg wodospadu, wprawia w wibracje otaczające skały. Dotykając skał można poczuć potęgę natury. Niezwykłe doświadczenie.
Przemoczeni i przemarznięci zmierzaliśmy ku końcowi naszej wyprawy. Liczyliśmy, że zanim zapadnie zmrok, uda nam się dotrzeć do największego w Europie lodowca – Vatnajökull, by chociaż na chwilę nacieszyć oczy bezkresną bielą. Podczas tego wyjazdu, niestety nie było nam to dane. Ale, jak się wkrótce okazało, Islandia jest bardzo łaskawa. Tego dnia mieliśmy jeszcze okazję, by rozkoszować się widokami bajecznego kanionu, wzdłuż którego jechaliśmy, i poczuć na własnej skórze przestrogę sympatycznego Polaka z wypożyczalni aut - by wysiadając z samochodu mocno trzymać drzwi. Przyznam szczerze – nigdy dotąd nie poczułam na sobie takiej siły wiatru.
Ostatnią niespodziankę, jaką zafundowała nam tego wieczoru Islandia, ujrzeliśmy po zmroku. Na niebie pojawił się świetlny spektakl – zorza polarna. Moja pierwsza w życiu! Piękne, choć niezwykle krótkotrwałe zjawisko! Tym cenniejszy prezent .


Po trzech godzinach snu, tuż przed świtem ruszyliśmy na kolejne spotkanie z islandzką naturą. Przez chwilę zastanawiałam się, czy może mnie jeszcze czymś zaskoczyć. Nie zdążyłam sobie odpowiedzieć… Wodospad Gullfoss, zwany Złotym Wodospadem, składa się z dwóch kaskad - pierwszej o wysokości 11 metrów i drugiej, 20 metrowej. Woda z lodowca spływa tutaj do wąwozu o długości 2,5 kilometra i głębokości 70 metrów. Jest w tym majestatycznym wodospadzie jakaś tajemnica, rodzaj piękna, który przykuwa i nie pozwala obojętnie odejść…
Finał naszej wyprawy to pole geotermalne – Geysir. Poza gejzerami, z których jeden zwraca szczególną uwagę – wyrzucając co kilka minut parę na wysokość 30 metrów, są tam jeszcze niewielkie jeziorka, które nieustannie wrą i bulgocą. Znajome poczucie magii chwil znowu dało o sobie znać. Turkusowa toń bajorek była idealnym tłem dla wschodzącego słońca. Termalna para wydobywająca się ze skalnych szczelin, dodawała miejscu nieco tajemniczości, a delikatny szum, smaganych przez wiatr traw, dopełniał całości.

I tak po przejechaniu 2 296 km, nasza wrześniowa wyprawa na koniec świata dobiegła końca. Po raz pierwszy, wracając, nie czułam żalu z powodu kończącej się wycieczki. Być może dlatego, że to dopiero początek islandzkiej przygody (???).
Islandia - dla mnie to miejsce pełne magii (nie tylko dlatego, że kraj ten upodobały sobie elfy ), malowniczych krajobrazów ukazujących potęgę naturalnego piękna, przestrzeni, która pozwala dostrzec otaczające nas szczęście. MÓJ koniec świata ofiarował mi znacznie więcej, niż oczekiwałam.

Wiola

Zdjęcia:
Tomasz Szanel
Wojciech Szymański
wiolinia

ZAPRASZAMY DO GALERII

Puchar Karpat z pogodą....ducha

Oczywistym faktem po zeszłorocznych paralotniowych doświadczeniach na Ukrainie był kolejny wyjazd do Borzawy. Świetna atmosfera, fajna paralotniowa miejscówka oraz niskie ceny zdeterminował mnie do powrotu na tamtejsze połoniny.

Na wyjazd dali się namówić Witek, Piotr, Viola oraz kolega z Kuj-Pom Team , Latawiec. Zatem jedziemy w piątkę ni szczególnie dużym samochodem marki Honda CRV rocznik 2000, a jakże! Ostatecznie w przeddzień odpadła zdrowotnie Viola i sceptycznie Latawiec. Ruszyliśmy z Nowego we trójkę. Po małych perturbacjach na pustym ( ! ) przejściu granicznym w Krościenku, rankiem 24 czerwca „posłusznie melduję , że znowu jestem” w naszym hoteliku u podnóża Gimby. Dzięki nieocenionej pomocy Bożenki- dobrego ducha ukraińskich paralotniarzy dostaliśmy zupełnie przyzwoity  pokoik w stylu SKY.

Po nieprzespanej nocy złapaliśmy klika chwil dziennej drzemki. Jak wypada , przywitałem się z wszystkimi znajomymi sprzed roku, oraz moimi nowymi przyjaciółmi Olegiem i Julią ze Lwowa, których pnałem podczas majowych konfrontacji sztuk walki i którzy dali się namówić na „wekendowy”  wypad w góry. Rozpoczął się nasz pobyt na Ukrainie....

 

Ekipa

Tym razem Polacy dopisali. Przyjechała Kaśka z Piotrkiem zwanym niekiedy Biały Misiu lub Mad Max oraz miłym panem Dżejem. W sposób nieoczywisty dotarła Anna Maria, piękna matka polka, mieszkanka Sopotu nigdy nie latająca na nizinach. Dojechała ekipa spod góry Żar: Wojtek, jego ciemnooka córka Aśka ze spokojnym Dominikiem oraz Arkiem , jak się później okazało amatorem dialogów niedokończonych z samym sobą. W „żarskiej” ekipie była też Agatka- młoda świetna pilotka nie znająca Tonego Halika. Po dwóch dniach dojechał Zbyszek Gotkiewicz, bez którego przecież impreza odbyć się nie mogła...

 

Heli

Było tak. Po drzemce rekompensującej całonocną podróż wybraliśmy się wraz z Olegiem i Julią na Gimbę. Wyciąg dość tani, pogoda w miarę więc jedziemy. Ja postanowiłem dotrzymać moim ukraińskim przyjaciołom towarzystwa, Witek i Piotr , jak na porządnych paralotniarzy przystało na stacji górnej kolejki najęli Land Rovera na polskich blachach (u nich , jak kiedyś u nas- połowa aut jeździ na „zachodnich” blachach) i offroudowo wdrapali się na sam szczyt Gimby (1487m npm). Po jakichś dwóch godzinach  i osuszeniu kilku kubków domowego winka z jeżyn wraz z Olegiem i Julią postanowiliśmy wrócić do hotelu. Bujając się na skrzypiącej ławeczce wyciągu zobaczyłem jak jedna z paralotni zaczyna kręcić różne „acro figury”. Pomyślałem, że piloci ukraińscy naprawdę mają jaja.... Po powrocie do hotelu dowiedziałem się, że autorem figur był Piotr i nikt wcześniej takich akrobacji tutaj nie widział. Cóż sam Piotr, od tego czasu okrzyknięty Helimen-em też wcześniej tego nie próbował....taka natura silnego wiatru i zawietrznych.... Pomyślałem , dobry początek.

 

Jaja

Z rana na śniadanie do wyboru jaja sadzone na bekonie x3 plus wskazana ilość skibek chleba lub naleśnik z serem i dżemem. Po męsku nasza ekipa wybrała jaja na bekonie.....x6, jak na mężczyzn przystało. Plus chleb oczywiście. Z tym chlebem to praktyczny pomysł: mówisz ile zjesz- tyle dostajesz, nic się nie marnuje.

 

Alkohol

Prawda jest taka, że pić alkohol trzeba umieć! Tak przynajmniej mawiał śp. Mietek, który pił całe życie  i nigdy nie przyjęty na oddział detox, z powodu... braku objawów. Tak więc na Ukrainie się pije. Alkohole różnej maści. W Borzawie dominuje jednak miejscowe „domowe” winko w kilku odsłonach. Można nabyć je wszędzie. W „magazinu” spod lady, od baby przy drodze, po cichu w hotelu i jeszcze w kilku miejscowych melinach po zmroku. Dobre wino nie jest złe! Miejscowi smakosze wolą jednak tradycyjne wódkę. Zwyczaj taki, że smakosz zakupuje małpeczkę , siada przed „magazinem” w gronie najbliższych kolegów rozważających o wartościach. O piwie ukraińskim nie będzie- szkoda czasu. Tak czy inaczej, nasza narodowa reprezentacja zdecydowanie dotrzymywała kroku gospodarzom.

 

Bania

Nie ma latania i popaduje deszcz. Kaśka zarządziła zdrowotną kąpiel w ruskiej (ukraińskiej) bani. Za przyjemność godzinnego kolektywnego moczenia się w wielkiej kadzi z gorącą wodą miły pan kazał sobie zadość uczynić całe 500 lokalnych wariatów (UHA), coś około 75 zł, co na głowę wyszło może po 12 zł. Rzecz ciekawa. Wielka kadź o średnicy 3,5 m pod którą pali się żywy ogień. W tej zupie głównym produktem byliśmy my. Taki rosół. Siedzisz w wodzie o temperaturze 48 st C. Co jakiś czas łasujesz się do kamiennej studni z lodowatą wodą. Oczywiście zaleca się siedząc w kadzi chłodzić się jakimś płynem, to znaczy winem.

 

Dzień lotny

Natenczas, chyba we wtorek organizator zarządził rozegranie pierwszego taska (pierwszej konkurencji). Przed hotelem z rana Mykola głośno darł się „bryyyyfieng”. Co oznaczało odprawę. Z nadzieją wjechaliśmy wyciągiem na górę i dalej nieśmiertelnymi Gazami na sam szczyt Gimby. I znowu dało się słyszeć „bryyyfieng”. Ustalono, że latamy „siuda tuda” itp. Pogoda jednak szału nie robiła. Niskie podstawy , chmury „liżące” granie, południowo-zachodni wiatr. Część ludzi odpaliła od razu- wiadomo „lokalersi” są u siebie- i pognała na trasę. My przyczajeni, onieśmieleni. Nie zachęcił koleś z Kijowa, który dosłownie zwalił się na glebę łamiąc obojczyk. Cóż życie. W końcu decydujemy się lecieć. W powietrzu akwarium z małą ilością wody- przez niskie podstawy, może 150-200m nad start jest ciasno. Do tego jeszcze dość „torbiaście”. Ekipa „żarska” oraz „borskowa” daje jednak radę. Wykręca i przeskakuje grzbiet lecąc nad dolinę. My się motamy jak kursanty Mieczysława Instruktora. W końcu z Helimenem skaczemy na drugą stronę z duszą na ramieniu i pełna belą. Pozamiata, czy nie pozamiata? Ostatecznie nie pozamiatało. Całe latanie trwało jeszcze może z 40 min. Tyle....

 

Dlaczego warto...

Dobre pytanie? Warto bo jest inaczej, niż tutaj. Nawet jak nie ma pogody. Jest inaczej, bo można odnieść wrażenie , że tam liczy się człowiek a nie jego portfel. Do tego dobre żarcie, wspaniałe karpackie okoliczności przyrody z Połonina Borzawską na czele i spokój. Nie ma nic jak tydzień spokoju ducha.....

GALERIA

 

Zaprzyjaźnione serwisy

imaf poland


 

ekono


 

tlok


 

aktywna wies


 

nida

Jestes tutaj :

Gorące tematy :

bottom 1

Chrząszczu w Nepalu
Relacja wkrótce
 

bottom 1

Muzyka Kościołów
Letnie Spotkania Muzyczne – sezon 2013
 

bottom 1

Zajęcia karate
Rusza sezon 2013-2014 zajęć sekcji karate Shotokan
 

O Aktywnych:

Grupa za cel działanie postawiła sobie realizacje zainteresowań: sportowo-rekreacyjnych w sekcjach KARATE, PIŁKI SIATKOWEJ i PARALOTNIOWEJ. A także inspirowanie działań związanych z promocją regionu (Dolina Dolnej Wisły), kultywowaniem lokalnych tradycji.

Śledź Nas

 social icon  social icon  social icon  social icon

 

S5 Box

Zaloguj się

Zarejestruj się